BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Fen Edebiyat Fakültesi

 

Duyurular
"Bir Kitap, Bir Oyuncak" | Güncelleme 10.02.2023

Çocukların evrensel dili oyundur. Oyun bir çocuğun yaşadıklarını anlaması, anlamlandırması ve hazmetmesi için en önemli araçlardan biridir. Oyun aynı zamanda çocuğun bakım verenleri ile temas edebilmesi ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için alan yaratır. Bu açıdan bakıldığında, oyun çocuklar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Başkent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ailesi olarak sizleri “Bir Kitap, Bir Oyuncak” kampanyasına destek olmaya çağırıyoruz. Sizlerin de desteğiyle deprem bölgesindeki 0-12 yaş aralığındaki çocukların kitaplar ve oyuncaklarla buluşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

“Bir Kitap, Bir Oyuncak” kampanyasına destek vermek isterseniz aşağıdaki örnek listede bulunan kitap ve oyuncaklardan bağışta bulunabilirsiniz.

KİTAP BAĞIŞI 

 • 0-12 ay aralığındaki bebekler için bez kitaplar (özelikle kumaş içerikli ürünler sağlığa uygunluk açısından yeni alınmış olmalıdır) 
 • 0-24 ay aralığındaki çocuklar için kontrast renkler içeren ya da dokulu/kapakçıklı/hareketli kitaplar (müzikli kitaplar çok küçük pil içerdiğinden listeye dahil değildir)
 • 0-24 ay için akıllı kartlar
 • 2-5 yaş arası çocuklar için masal/hikâye kitapları
 • 3-5 yaş aralığındaki çocuklar için resimli hikâye kitapları
 • 6 yaş ve üzeri için uzay, doğa, hayvanlar, mevsimler, arkadaşlık, duygular temalı kitaplar
 • 8-10 yaş aralığı için klasikleşmiş çocuklara yönelik çizgi karakterlerin hikâyeleri
 • 10-12 yaş aralığı için kısa çocuk romanları; arkadaşlık, doğa, değerler, dostluk üzerine olabilir.

OYUNCAK BAĞIŞI

 • Bebekler için çıngıraklı, ses çıkaran oyuncaklar (bebek oyuncakları sağlığa uygunluk açısından yeni alınmış ve paketli olmalıdır)
 • Bebekler için yumuşak/pelüş oyuncaklar üzerinde yapıştırılmış küçük parçalar içermemelidir.
 • 12-36 aylık çocuklar için kukla, bez bebek, kule, çeşitli taşıtlar (basit, küçük parçalar içermeyen yekpare olanlardan), hayvan figürleri (çok küçük olmayanlar), büyük parçalı lego tipi tak-çıkar oyuncaklar, evcilik oyuncakları, pilsiz müzik aletleri (sesli ve hareketli oyuncaklar pil içerdiğinden, ahşap oyuncaklar da sert ve ağır olduğu için listeye dahil değildir)
 • 4-7 yaş arası için taşıtlar (çek bırak arabalar, iş makineleri, tren, uçak vs), yapboz tipi oyuncaklar (ahşap ya da karton olabilir), oyuncak bebek, evcilik oyuncakları, tamir oyuncakları, lego türevi tak çıkar oyuncaklar, pilsiz müzik aletleri, kostümler 
 • 7-12 yaş arası için çeşitli ebatlarda top, çeşitli fiziksel aktivitelere yönelik malzemeler (bedminton raketi ve topu, plastik bowling oyuncağı vs) manyetik çubuklar, lego, yapboz, evcilik oyuncakları, tamir oyuncakları, çeşitli figürler (hayvanlar, süper kahramanlar, dinozorlar, popüler çizgi karakterler, vs.) peri/sihir asası, kostümler (silah, kılıç vs gibi oyuncaklar listeye dahil değildir)
 • Tüm yaş grupları için: Resim defteri, pastel ve kuru boya ve zararlı maddeler içermeyen oyun hamuru.

Peluş oyuncak göndermek isteyen bağışçıların dikkat etmesi gerekenler:

1. Özellikle küçük yaş grubuna hitap ettiğini dikkate alınarak sağlık koşulları açısından peluş oyuncakların temizliğinden emin olunması gerekmektedir
2. 45 cm ve üzeri peluş oyuncaklar yangın riski, lojistik anlamda kısıt yaratma ve çocuklar arası oyuncak eşitliğini bozma ihtimaline karşı gönderim kriterlerini karşılamamaktadır.
3. Eşitliği ve sürdürülebilirliği sağlama güçlüğü nedeniyle, sallanan at, bisiklet, büyük boyutlardaki oyuncak bebekler ya da büyük boyutlarda pedallı araba gibi oyuncaklar da bağış listesine dahil değildir.
4. Peluş oyuncakların, yeni ya da yıkanmış olması ve mümkünse 
şeffaf poşetler içinde getirilmesi sağlık açısından önemlidir.

Teslimat adresi: Başkent Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, 4. kat, C-412

Ankara dışından yardım etmek isteyenler için not: Bu metnin amacı, kitap ve oyuncak seçimiyle ilgili önemli noktalara dikkat çekmektir. Ankara dışındaysanız ve/veya Başkent Yerleşkesine ulaşma şansınız yoksa diğer yardım kuruluşları ve belediyelerde temas edip gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Biz öncelikle Başkent Üniversitesindeki akademik / idari personelin ve öğrencilerin desteğini sağlamak için bu kampanyayı başlattık. Diğer kurum ve kuruluşlar da mutlak benzer kampanyalar yapıyordur. Önemli olan çocukları, kitaplarla ve oyuncaklarla buluşturmak ve bunu sürdürebilmek. Bu, çok daha hızlı ve sağlıklı olacaktır.

Not: Farklı kurum ve kuruluşlarda benzer kampanyanları düzenleyenler yukarıdaki bilgileri izin almadan aynen kullanabilirler. Kullanabilir miyiz diye ayrıca bize sormanıza gerek yok.

Metnin oluşturulma tarihi: 09 Şubat 2023 | 15.41
Son güncelleme: 10 Şubat 2023 | 10.50